9
تبليغات X
تور استانبول
فروش عمده پوشاک زنانه
طراحی سایت در اصفهان
شرکت ژئوتکنیک
درج آگهی
سررسید امین
خرید بک لینک
دکوراسیون داخلی
شما چت
طراحی برنامه اندروید در اصفهان
درب اتوماتیک
مقالات قالیشویی
تاريخ : 25 اسفند 1398 | 10:34 | نویسنده : عباسی | بازدید : 12

چله کشی فرش و گلیم از اصیلترین مرحله در ایجاد و بافت فرش دستباف میباشد که به طور ترکی و فارسی انجام می‌گردد و هریک از این نحوه ها دارنده خصوصیت خویش هستند که در پی تلاش کرده ایم همگی روشها را با معایب و مزایایی که در چله کشی دارا‌هستند مقایسه کنیم.

چله کشی ترکی قالیشویی در مشهد

برای شیوه چله کشی ترکی بدون شک و قطعا بایستی از دو نفر استعمال شود تا چله کشی صورت گرفته به طور بی سابقه و بی نقص باشد.


برای چله کشی ترکی نخست چله بر روی دار قالی کشیده گردیده و بعد دو نفری که گفته شد دو نخ زه دار قالی را به طور موازی به راست رو می بایست ببندند.


در‌این فرمان می بایست اعتنا داشته باشید که هنگام چله کشی ارتفاع زهواره از ارتفاع پهنا آن بایستی بلند خیس باشد تا کیفیت چله کشی در گیر عیب و نقص نشود و همینطور عملیات گره زنی نیز برای آنان راحتتر خواهد بود.


برای اینکه بدانید نخ چله را می بایست از تحت و یا این که رو رد کردن بایستی به تعداد شیرازه ها که زوج است و یا این که شخص دقت داشته باشید.


درین مرحله بیش تر از هر چیزی به دو نفر نیاز میباشد چون که در‌این مرحله نخ چله گلوله گردیده انباشته شده از رو یا این که پایین زهواره ها رد گردیده و به نفر دیگر تحویل می شود ، برای تکمیل چله کشی اینکار پیاپی رخ می گیرد و پس از یکنواخت انجام دادن آن چله کشی انجام شده میباشد.


برای اینکه بدانید چله کشی را صحیح یا این که نادرست انجام داده اید بایستی این بازنگری را انجام دهید که مسافت در زهواره به طور ضربدری یا این که زیگزاگی می باشد یا این که نه در صورتیکه که نباشد چله کشی شما به طور خطا صورت گرفته میباشد و در صورتی‌که که صحیح باشد عمل تمام میباشد و چله کشی ترکی به خیر و خوبی بوسیله شما انجام یافته میباشد.


چله کشی فارسی

تفاوتی که طریق چله کشی فارسی با ترکی داراست این میباشد که در نحوه فارسی چله کشی روی زمین رخ میگیرید و همان گونه که گفته شد در نحوه ترکی روی دار قالی انجام می شود.


اعتنا داشته باشید که در طرز فارسی پس از اینکه چله کشی روی زمین انجام یافته به روی دار قالی انتقال پیدا خواهد کرد. دقت داشته باشید که‌این طریق چله کشی متناسب برای فرش های دستباف اهل ایران است و درصورتی که که درپی چه کسی متناسب برای فرش دستباف اهل ایران میباشید این چله کشی مطلوب خواهد بود.


و البته روند انجام این چله کشی به‌این فیس میباشد که یک متر بیشتر خیس نخ چله از آنچه که رخ معمولی به کار گیری می‌شود برداشته میگردد و بعد از سه میله فلزی که دارنده قطر یک و نیم سانتی و ارتفاع یک متری است استعمال می گردد.


شیوه به کار گیری از میله برای چله کشی بدین فیس میباشد که با مسافت 1 و 3 متری از یک دیگر در گوشه هم قرار داده می گردد و می بایست به‌این زمینه اعتنا داشته باشید که میله دو‌مین نیابد در آخر میله سوم و نخستین قرار داده بشود تا یک چله کشی منزه را داشته باشیم.


برای ادامه فعالیت میله ها را پایدار کرده و بعد نخ چله را که میتواند ابریشمی ، پشم و یا این که پنبه باشد به دور میله نخستین گره بزنید و بعد از آن از پایین میله دو‌مین برای سهولت در فعالیت رد کرده و به طوری بایستی نخ گردانده بشود که بدور میله سوم را زده باشد و در مرحله برگشتی از روی میله دومین و همینطور از پایین مبله نخستین مد لحاظ ما عبوب کند.


برای اینکه بدانید چله کشی فارسی را صحیح انجام داده اید یا این که نه بایستی مشاهده کنید که چله کشی میله نخستین و دوم به طور ضربدری میباشد یا این که نه که در حالتی‌که که ضربدری باشد فعالیت به خیر به آخر رسیده میباشد.


پس از آخر عمل شما میتوانید به راحتی آن را به دار قالی انتقال بدهید ، که شیوه انتقال آن با استعمال از ابزار گاوه چهره می گیرد که وظیفه این ابزار محکم کردن پیج مربوط به چله میباشد.


دقت داشته باشید که درین طریق بایستی تا جایی فعالیت را انجام دهید که چله دارنده کششی یکنواخت باشد.


چله کشی ترکی و فارسی چه تفاوتی دارااست

شیوه چله کشی ترکی بسیار آسانتر از طریق جور فارسی می‌باشد و اشراف طولانی تر را نیز برای شخصی که میخواهد فرش را ببافد خواهد داشت ، ولی بایستی این نکته را اعتنا داشت که درین طریق نیاز به دو نفر شم می گردد البته در نحوه فارسی یک شخص نیز می‌تواند مورد چله کسی را انجام بدهد.


از سایر معایبی که طرز چله کشی ترکی داراست این میباشد که در گوشه فرش تسمه و کوجی نیست و این زمینه می تواند سبب بافته گردیده کج قالی بگردد که‌این مورد نیز سبب ساز از در میان رفتن کلیه فعالیت های انجام یافته می گردد.


این مسئله منجر کاهش یافت کردن قدمت کفپوش مد حیث ما و کیفیت آن نیز می‌شود. ویدیو چله کشی فرش را نیز می توانید مشاهده کنید از اینجا.


همانگونه که معین میباشد خصوصیت چله کشی فارسی این میباشد که هنگام بافته گردیده قالی کج بافته نمی شود ، چله ها بر روی دار و همینطور تحت دار تهیه می‌مانند.


به وضعیت کرباس می اقتدار قالی و گلیم را بافت ، ولی نقص‌ این طریق مشقت فعالیت میباشد که کیفیتی را نیز به یار داراست.


چله کشی تلفیقی

همان گونه که بازنگری شد هر مورد از طریق های بیان شده دارنده ویژگیهایی بودند و یک شیوه آسانتر از طریق دیگر بود ، برای اینکه از خصوصیت هر دو طریق ما به کار گیری برده باشیم یک طرز تلفیقی ساخت شد که دارنده مزایای چله کشی ترکی و فارسی بود و فعالیت با آن نیز درین شیوه سهل وآسان میباشد پس خیلتان در رابطه مشقت عمل ریلکس باشد.


برای طرز چله کشی تلفیقی از دار ترکی مصرف شده میباشد و طریق چله کشی بر روی دار ترکی به طور اهل ایران میباشد که اما تفاوت های کوچکی نیز در‌این نحوه برای چله کشی ساخته شده است.


در‌این طرز از لوله های فلزی که از اندازه ای یکسان برخوردار‌است و قطار آن دو سانتی میباشد به کار گیری مینمایند که‌این میله ها جایگزین میله نخستین و سوم طرز فارسی هست .


برای ادامه چله کشی تلفیقی نیز پیرو از چله کشی فارسی مستعمل و در غایت بر روی دار قالی که ترکی نیز هست برای بافت انتقال داده می شود.


مرحله ذیل کشی چله و فرش دستباف

در وقتی که فرش دستباف مد لحاظ ما آنقدر بافته شد که دیگر جای بافت وجود نداشته باشد ما نیاز به مرحله تحت کشی چله خوا هیم داشت که اینکار بایستی بوسیله کارشناس رخ بگیرد تا پس از تحت کشی چله مرحله بافت ادامه پیدا نماید.


امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
قالیشویی در مشهد,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
کد امنیتی : * ریست تصویر